Ovulatsiooni esilekutsumine

Ovulatsiooni esilekutsumine tähendab hormoonraviga tekitatud ovulatsiooni ehk munaraku küpsemist ja eraldumist. Hormoone võib manustada tablettidena või nahaaluste süstidena. Ravi kulgu jälgitakse iga paari päeva järel ultraheliuuringuga ja vajaduse korral vereproovist tehtud hormoonianalüüsiga. Eesmärgiks on lasta valmida 1–2 munaraku folliiklil.

Seda ravimeetodit kasutatakse siis, kui naisel on ebaregulaarne menstruatsioonitsükkel või see puudub sootuks. Kui naise oma menstruatsioonitsükkel toimib, saab hormoonraviga toetada folliikli arenemist ja munaraku eraldumist.

Emakasisene viljastamine, IUI

Emakasisene inseminatsioon ehk IUI (intra uterine insemination) on meetod, mille puhul viiakse mehe liikuvad seemnerakud spetsiaalse kateetri abil naise emakasse arvestades munaraku ovulatsiooni aega suurendades nii rasestumise tõenäosust. Meetodit kasutatakse kerge mehepoolse spermapatoloogia korral ja ebaselge viljatuse korral.

Kehaväline ehk kunstlik viljastamine »

Kunstlik viljastamine on meetod, mille korral viiakse naise ja mehe sugurakud kokku kehaväliselt. IVF kasutatakse meditsiinilise näidustuse korral, kui paar ei ole jäänud vähemalt ühe aasta jooksul lapseootele loomulikul teel. Kehaväline viljastamine on lubatud ka üksikul naisel kasutades doonorseemnerakke.