Ovulatsiooni esilekutsumine

Ovulatsiooni esilekutsumine tähendab hormoonraviga tekitatud ovulatsiooni ehk munaraku küpsemist ja eraldumist. Hormoone võib manustada tablettidena või nahaaluste süstidena. Ravi kulgu jälgitakse iga paari päeva järel ultraheliuuringu abil ning vajadusel tehakse vereproovist hormoonanalüüs. Eesmärgiks on munarakkude üheaegne valmimine.

Seda ravimeetodit kasutatakse siis, kui naisel on ebaregulaarne menstruatsioonitsükkel või see puudub sootuks. Kui naise loomulik menstruatsioonitsükkel toimib, saab hormoonraviga toetada folliikli arenemist ning munaraku eraldumist.

Emakasisene inseminatsioon, IUI

Emakasisene inseminatsioon ehk IUI (intra uterine insemination) on meetod, mille puhul viiakse mehe liikuvad seemnerakud spetsiaalse kateetri abil naise emakasse, arvestades munaraku ovulatsiooni aega ja suurendades nii rasestumise tõenäosust. IUI meetodit tasub kindlasti proovida, kui tegemist on kerge mehepoolse probleemiga ning samuti ka ebaselge viljatuse korral. IUI puhul arvestatakse naise enda naturaalset menstruaaltsüklit ning munaraku viljastumine toimub naise enda organismis.

Kehaväline ehk kunstlik viljastamine »

Kui esmased viljatusravi meetodid (ovulatsiooni induktsioon ja IUI) ei anna oodatut tulemust, siis on soovitatav edasi minna kunstliku ehk kehavälise viljastamise meetoditega (üldise nimetusega IVF, in vitro fertilization). IVFi meetodi kasutamisel viiakse naise ja mehe sugurakud kokku kehaväliselt. IVFi kasutatakse meditsiinilise näidustuse korral, kui paar ei ole jäänud loomulikul teel vähemalt ühe aasta jooksul lapseootele. Kehaväline viljastamine on lubatud ka üksikule naisele kasutades selleks doonorseemnerakke.