Ovulatsiooni esilekutsumine

Ovulatsiooni esilekutsumine ehk induktsioon tähendab, et munaraku küpsemisele ja selle ovulatsioonile aidatakse kaasa toetava hormoonraviga. Ovulatsiooni induktsiooni on soovitatav, kui naisel on ebaregulaarne menstruatsioonitsükkel või see puudub sootuks. Hormoone saab manustada tablettidena või nahaaluste süstidena. Ravi kulgu jälgitakse ultraheliuuringu abil ning hormoonide taset kontrollitakse vereanalüüsidega.

On oluline teada, et ovulatsiooni induktsiooniga võib kaasneda risk mitmikraseduse tekkeks, kuna ravimite abil võib naisel korraga küpseda rohkem kui üks munarakk.

Emakasisene inseminatsioon, IUI

Emakasisene inseminatsioon ehk IUI (intra uterine insemination) on meetod, mille puhul viiakse mehe liikuvad seemnerakud spetsiaalse kateetri abil naise emakasse, arvestades munaraku ovulatsiooni aega ja suurendades nii rasestumise tõenäosust. IUI meetodit tasub kindlasti proovida, kui tegemist on kerge mehepoolse probleemiga ning samuti ka ebaselge viljatuse korral. IUI puhul arvestatakse naise enda naturaalset menstruaaltsüklit ning munaraku viljastumine toimub naise enda organismis.

Kui naisel puudub partner, siis on IUI abil võimalik emakasse viia doonorseemnerakud. Nova Vital on oma spemapank.

Kehaväline ehk kunstlik viljastamine »

Kui esmased viljatusravi meetodid (ovulatsiooni induktsioon ja IUI) ei anna oodatut tulemust, siis on soovitatav edasi minna kunstliku ehk kehavälise viljastamise meetoditega (üldise nimetusega IVF, in vitro fertilization). IVFi meetodi kasutamisel viiakse naise ja mehe sugurakud kokku kehaväliselt. IVFi kasutatakse meditsiinilise näidustuse korral, kui paar ei ole jäänud loomulikul teel vähemalt ühe aasta jooksul lapseootele. Kehaväline viljastamine on lubatud ka üksikule naisele kasutades selleks doonorseemnerakke.