Skip to content

Ootame 19-40 aastaseid tervete eluviisidega noormehi spermadoonoriteks. Doonorlus on hüvitatud ja doonor saab tagasisidet oma tervisliku seisundi ja viljakuse kohta. Huvi korral palun võtke meiega ühendust.

Nova Vita Kliinikus tehakse enamus viljatusraviprotseduure paari oma sugurakkudega, kuid teatud juhtudel vaja doonorsugurakke. Loovutatud seemnerakkudega saab aidata paare, kus mehel puuduvad seemnerakud või nende kvaliteet on oluliselt langenud. Paljud lastetud paarid on läbinud mitmeid ebaõnnestunud IVF protseduure, kus protseduuri läbimine on olnud kindlasti nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt kurnav teekond. Doonorseemnerakkude kasutamine annab neile peredele võimaluse saada kauaoodatud pisike pereliige.

Kas mina sobin spermadoonoriks?

Sperma loovutamine on võimalik, kui oled 19–40 aastane terve mees ja sinu lähisugulastel ei ole pärilikke haigusi. Kõigepealt teostatakse sperma baasuuring ehk spermogramm, et hinnata seemnerakkude hulka, liikuvust ja kuju. Tänu analüüsidele ja arsti vastuvõtule saad ühtlasi väärtuslikku teavet oma viljakust mõjutavate tegurite kohta. Kõik doonorlusega seotud uuringud ja visiidid on tasuta. Kooskõlas seadusega maksame ka hüvitist.

Kes vajab loovutatud seemnerakke?

Kui viljatusravile pöördunud paari mehe seemnevedelikust ei leita seemnerakke, tehakse põhjuse väljaselgitamiseks lisauuringuid. Vahel, vaatamata uuringutele ja raviprotseduuridele, seemnerakke ikkagi ei saada. Sel juhul jääb paari ainsaks võimaluseks doonorsperma kasutamine. Seemnerakkude puudumisel võib olla palju põhjuseid. Mehe seemnerakkude toodangut ja kvaliteeti mõjutavad lisaks geneetilistele teguritele ja infektsioonidele ka paljud keskkonnategurid. Tulemuseks võib olla sperma halb kvaliteet või seemnerakkude puudumine.

Doonorspermat kasutavad ka üksikud naised, kes soovivad last saada.

Miks seemnerakke vaja läheb?

Meeste sperma kvaliteet on üldiselt langenud, mis võib tuleneda liigsest stressist ja keskkonnateguritest. Viljatusraviks kasutatavad doonorseemnerakud peavad olema väga hea kvaliteediga, et nad säiliksid hästi ka pärast külmutamist. Patsient võib soovi korral tellida spermat välismaistest spermapankadest. Nova Vita Kliinikus on olemas ka oma kvaliteet-kontrollitud spermapank, kus spermadoonorid on enamasti kohalikud eestlased või venelased.

Kas ma saan spermat loovutada isegi siis, kui ma ei ole eestlane?
Seemnerakudoonoriks sobivad kõik terved mehed, kes tahavad aidata lastetuid paare. Lastetu paar saab doonori välja valida järgmiste tunnuste alusel: pikkus, silmade, juuste ja naha värvus, rahvus, haridus, laste olemasolu. Nova Vita klientide hulgas on erineva etnilise taustaga paare, kes on pärit väga erinevatest maadest. Seepärast vajame ka erineva etnilise taustaga spermadoonoreid.

Kuidas sperma loovutamine käib?

Esiteks tuleb kontakteeruda Nova Vita Kliinikuga. Võite helistada telefonil 605 9609, kuid kõige parem, kui saadate e-kirja aadressil [email protected], öeldes et tunnete huvi doonorluse vastu.

Saadame teile esmase info rakkude loovutamise kohta ning terviseankeedi, mille palume teil täidetuna tagasi saata. Järgnevalt toimub külastus kliinikusse, kus meie meditsiiniõde tutvustab teile seemnerakkude loovutusprotsessi ja küsitleb teid. Kui kõik sobib, siis saab anda samas ka analüüsid: sperma kvaliteedi uurimiseks tehakse sperma analüüs ning infektsioonide ja kromosoomihälvete välistamiseks võetakse vere- ja uriiniproov. Oluline on teada, et vereanalüüse peab poole aasta möödudes kordama, et seemnerakke saaks protseduurides kasutama hakata.

Seemnerakkude loovutamiseks tuleb käia kliinikus tööpäeviti (ajavahemikus 9-16) 5–10 korda. Soovitav on käia 1-2 korda nädalas, kuid konkreetsed Teile sobivad ajad lepitakse kokku vastavalt Teie ja labori ajalistele võimalustele.

Kas mulle makstakse sperma loovutamise eest?

Peamine põhjus loovutada seemnerakke võiks olla soov aidata lastetuid paare. Loovutades spermat võid kinkida elu. Doonoril on õigus saada sugurakkude loovutamise eest hüvitist. Hetkel makstakse Nova Vita Kliinikus seemnerakudoonoritele hüvitist 50 eurot loovutamise kohta.

Mida ütleb seadus doonorsperma abil tehtava viljatusravi kohta?

Eestis reguleerib sugurakkude loovutamist „Kehavälise viljastamise“ ja „Rakkude ja kudede käitlemise ja embrüokaitse“ seadus. Doonorlus Eestis on anonüümne ning doonoril ei ole lapse suhtes juriidilisi õigusi ega kohustusi.

Meie kogenud eriarstid ja meditsiiniõed vastutavad lastetuse ravi ja sugurakkude (muna- ja seemnerakud) loovutusprogrammi eest tihedas koostöös laboripersonaliga.

Lisaküsimuste korral vastab doonorlusega seotud küsimustele doonorite koordinaator Maire Karu.
Kontakteeru: [email protected]

Maire Karu

Anestesist, doonorite koordinaator
Henkilö voi palvella seuraavilla kielilläFinnishEnglishRussianEstonian